Naročnik
Veterinarska fakulteta, Univerza v Ljubljani
Vrsta sodelovanja
Projektno delo
Glavne storitve
Načrtovanje arhitekture informacij in uporabniških tokov, analiza in spremljanje obnašanja uporabnikov, vodenje UX/UI procesa, oblikovanje wireframov in prototipov, sodelovanje z razvojno ekipo pri implementaciji.
Vloga
Glavni UX/UI oblikovalec, vodja ekipe, svetovalec
KMŽ – Klinika za male živali je spletna stran, ki predstavlja največjo ekipo specialistov veterinarjev v Sloveniji. Na podlagi rednega spremljanja obnašanjev uporabnikov in temeljite analize smo zasnovali nov, sodoben uporabniški vmesnik, ki izboljšuje dostopnost ključnih storitev.
Za lastnike hišnih ljubljenčkov smo omogočili e-naročanje na preglede, naročilo dietne hrane ter enostavno naročanje receptov in zdravil. Veterinarjem smo zagotovili možnosti za napotitev pacientov, vključno s preiskavami, kot je CT, ter napotitve pacientov z Brahicefaličnim sindromom.
Klinika za male živali in blagovna znamka KMŽ delujeta pod okriljem Veterinarske fakultete v Ljubljani, s katero sodelujem že od leta 2014.
Več informacij na: www.kmz.si
Projekt se je začel z opredelitvijo ključnih ciljev za spletno mesto klinike, kjer je bil poudarek na zagotavljanju enostavne in intuitivne izkušnje za uporabnike, kot so lastniki hišnih ljubljenčkov, ki iščejo informacije o storitvah in zdravstvenih nasvetih. Sodeloval sem z vodstvom klinike, da smo opredelili funkcionalnosti, kot so pregled storitev, urniki in možnost enostavne rezervacije terminov. Izkušnjo smo definirali tudi za veterinarje, saj del rešitev koristi tudi njim.
Na podlagi pogovorov z vodstvom klinike, zaposlenimi veterinarji in analize uporabnikov smo definirali persone, ki predstavljajo različne tipe uporabnikov. Med njimi so bili lastniki psov in mačk, ki potrebujejo hitro dostopne informacije o veterinarskih storitvah, kot tudi veterinarji. S tem smo zagotovili, da je bila spletna stran oblikovana glede na specifične potrebe vsakega uporabnika.
V tej fazi sem načrtoval strukturo spletnega mesta in določil uporabniške tokove. Poskrbel sem, da je bila navigacija enostavna in logična, s poudarkom na hitrem dostopu do ključnih informacij, kot so storitve klinike, nasveti za nego živali in kontakti za nujne primere.
Ustvaril sem wireframe zasnove za ključne strani, kjer sem določil vizualni izgled in funkcionalnost spletnega mesta. S prototipiranjem smo testirali uporabniške tokove in interakcije, kar nam je omogočilo prilagoditve na podlagi povratnih informacij lastnikov klinike in potencialnih uporabnikov. Sodelovala je tudi ekipa veterinarjev KMŽ.
Ko so bile strukture in uporabniški tokovi potrjeni, sem vodil oblikovanje spletne strani. Poskrbel sem za to, da je bila vizualna identiteta klinike, vključno z barvno shemo, tipografijo in slikovnim gradivom, skladna z blagovno znamko in prijazna uporabnikom. Poseben poudarek je bil na ustvarjanju prijaznega in strokovnega videza, ki uporabnikom daje občutek zaupanja in varnosti.
V vlogi vodje sem skrbel za nemoteno komunikacijo med oblikovalsko in razvojno ekipo, kjer smo skupaj delali na implementaciji oblikovalskih rešitev. Prepričal sem se, da so bile vse funkcionalnosti, kot so e-naročanje na pregled, informacijske strani in kontakti, implementirane v skladu z UX/UI smernicami.
Prvi krog testiranja uporabnosti smo izvedli interno znotraj ekipe, kjer smo preverili osnovne funkcionalnosti in morebitne pomanjkljivosti. Nato smo testiranje razširili na zaposlene v kliniki, da smo pridobili vpogled iz njihove perspektive. Šele po teh korakih smo testiranje izvedli z dejanskimi uporabniki spletne strani. Ta večstopenjski pristop nam je omogočil sprotno prilagajanje in odpravljanje odstopanj, kar je zagotovilo tekoče izboljšave ter učinkovito delovanje spletne strani.