Ob 40. obletnici računalnika Macintosh je Računalniški muzej v Ljubljani organiziral dogodek “40 let Macintosha”, ki je počastil vpliv revolucionarnega izdelka na tehnologijo, oblikovanje in kulturo. Macintosh, ki je bil prvič predstavljen leta 1984, je takrat prinesel svežino s svojo učinkovito uporabniško izkušnjo in inovativnim dizajnom. To je bil prelomni trenutek v računalniški zgodovini.
Na dogodku, ki ga je vodila in povezavala Silvana Žorž, sem kot eden izmed govorcev sodeloval pri okrogli mizi. Razpravljali smo o trženju, vplivu Macintosha na skupnosti in njegovem pomenu na trgu. Priložnost sem izkoristil, da sem predstavil zgodovinski pomen projekta Jabolko.org, nekoč žive in aktivne skupnosti uporabnikov Applovih izdelkov v Sloveniji. Čeprav je projekt danes neaktiven, ostaja dostopen kot arhiv na naslovu jabolkoorg.muzej.si.
Razstava je obiskovalcem ponudila vpogled v razvojno pot Applovih izdelkov – od prvega Macintosha do sodobnih modelov. Predstavljeni so bili eksponati, ki osvetljujejo, kako je Apple skozi desetletja spreminjal način, kako ljudje uporabljamo tehnologijo. V muzeju je razstavljen tudi nekoč moj iPad (1st generation), po katerega sem se takoj, ko ga je bilo možno kupiti, zapeljal v Italijo.
Okrogla miza je bila razdeljena na tri tematske sklope: trženje, skupnost in vpliv na trg. Med gosti, ki smo svoje poglede delili z občinstvom, smo bili:
• Janez Damjan, strokovnjak za oglaševanje, ki je predstavil legendarno reklamo “1984” in njeno globalno ter lokalno sporočilnost.
• Janez (slomacuser) Starc , ki je razkril, kako je ob pomoči izvirnih Applovih ustvarjalcev rekonstruiral predstavitveni posnetek iz leta 1984.
• David Praznik (jaz), kjer sem predstavil zgodovinski pomen projekta Jabolko.org in delil izkušnje o gradnji skupnosti, ki je povezovala Applove uporabnike v Sloveniji.
• Matjaž Likeb, soustanovitelj podjetja Jabolko, ki je izpostavil pomen iMaca pri vzponu namiznega založništva v Sloveniji.
• Jan Jagodič, umetniški direktor in ustanovitelj agencije Kabinet 01, ki je spregovoril o kreativni uporabi Applovih naprav.
• Matej Hrček, ustanovitelj podjetja Pro23, ki je predstavil svojo izkušnjo s prehodom kreativcev v digitalno dobo.
Vsak od govorcev je na svoj način osvetlil, kako je Macintosh vplival na njihovo delo, kariero in industrije, v katerih delujejo.
V svojem govoru sem poudaril, kako je Macintosh postal simbol ustvarjalnosti, uporniškega duha in inovacij. Projekt Jabolko.org, ki sem ga predstavil, je bil pomemben člen pri povezovanju slovenske Applove skupnosti. S pomočjo tega projekta smo skupaj s celotno ekipo Jabolko.org reševali tehnične izzive, delili znanje in iskali načine za prilagoditev tehnologije lokalnim potrebam. Čeprav je bil projekt leta 2014 zaključen, še vedno predstavlja pomemben del moje zgodbe in zgodovine računalništva v Sloveniji.
Dogodek 40 let Macintosha je bil izjemna priložnost za refleksijo o vplivu tehnologije na družbo in o pomembnosti ohranjanja njene zgodovine. Vesel sem, da sem bil del te zgodbe in da sem imel priložnost deliti svoje izkušnje z udeleženci dogodka. Hvala Muzeju in vsem udeležencem dogodka.
Viri, foto, video: