V današnjem svetu komunikacij se zdi, da se vse vrti okoli najnovejših funkcij, trendov in hitrih posodobitev. Zato postaja trajnostni UX vse bolj pomemben.
Trajnostni UX je zasnovan tako, da znižuje okoljski odtis digitalnih produktov. Preprosto povedano, to pomeni ustvarjanje spletnih strani, aplikacij in drugih digitalnih rešitev, ki prihranijo energijo, zmanjšujejo odpadke in hkrati izpolnjujejo potrebe uporabnikov. Gre za to, da produkti ne le zgledajo in delujejo odlično, temveč so tudi prijazni do okolja.
In ne gre le za ekologijo – gre za etiko, dostopnost, energetsko učinkovitost and dolgoročno zadovoljstvo uporabnikov. Naša naloga je ustvariti izdelke, ki niso zgrajeni na podlagi hitrih trendov, temveč na podlagi resnične vrednosti za uporabnike in planet.
Morda se zdi, da digitalni svet ni povezan s plastiko v morju ali sekanjem dreves. Ampak internet porabi neverjetno veliko energije. Mogočni strežniki, ki so potrebni za naše aplikacije, spletne strani in po novem tudi za AI, delujejo neprestano. Poganja jih elektrika, so pa zelo požrešni. Internet inđeneral je bolj energetsko požrešen, kot si večina sploh lahko predstavlja.
Tu je nekaj idej, kako se lahko kot UX oblikovalci lotimo trajnostnega oblikovanja ne samo z zmanjšanjem negativnih vplivov, ampak tudi z ustvarjanjem boljše izkušnje za uporabnike:
Hitre strani in aplikacije niso boljše samo za uporabnike (priznajmo, nihče nima rad počasnega nalaganja), ampak porabijo tudi manj manj energije. Vsakokrat, ko uporabnik čaka na nalaganje fotografij ali videa, strežniki porabljajo dragoceno elektriko. Optimizirajmo slike, zmanjšajmo nepotrebno kodo in ohranimo le tiste funkcionalnosti, ki resnično služijo uporabnikom.
“Minimalizem” ni tujka, čeprav je že prepogosto zlorabljena beseda. Ampak ali ste kdaj pomislili na “trajnostni minimalizem”? Odstranimo nepotrebne gumbe, menije, obvestila, ki le obremenjujejo strani in utesnjujejo uporabnike v morje informacij. Če bomo ustvarjali čiste, enostavne in učinkovite oblikovne rešitve, bodo uporabniki hitreje našli, kar potrebujejo, kar se bo poznalo tudi pri prenosu podatkov in porabljeni elektriki.
Trajnost pomeni, da je naša tehnologija dostopna vsem, ne glede na omejitve. S tem, da upoštevamo uporabnike z različnimi potrebami, skrbimo, da vsi dobijo enako dobro izkušnjo. Prav tako si prizadevajmo za etičen pristop do UX rešitev in etičnega marketinga, ki npr. ne vključujeta nepotrebnega zbiranja podatkov ali zahrbtnih in zavajajočih marketinških taktik.
Če uporabniki ne vedo, kako lahko sami prispevajo k trajnostnemu internetu, jih lahko prijazno usmerimo in izobrazimo. Zmanjšana poraba podatkov in recimo kontrolirano shranjevanje fotografij v oblak sta že dva učinkovita koraka. Naj se zavedajo, da vsaka interakcija nekaj šteje. Tudi tako prispevamo k bolj ozaveščeni in trajnostni družbi.
Namesto da vsak mesecev objavljamo novo verzijo aplikacije s funkcijami, ki so le mašilo, oblikujmo produkte, ki resnično izpolnjujejo potrebe uporabnikov. Razumeti moramo, da dolgoročna vrednost ustvarja zveste uporabnike, ki cenijo izkušnjo, ki smo jim jo ponudili, brez “praznih” posodobitev.
We sell millions of products. So making even small adjustments can have a meaningful impact.
– Apple
Trajnostni UX je za vsakega oblikovalca lahko tudi vznemirljiv izziv. Naše delo ni samo, da oblikujemo nekaj lepega in funkcionalnega, temveč da ustvarjamo pozitivne spremembe. Naj bo cilj, da ustvarjene aplikacije in spletne strani prispevajo k boljšemu, bolj trajnostnemu svetu in da bodo uporabniki ob uporabi naših rešitev pomislili: “Hej, ta produkt je res narejen z upoštevanjem mojih potreb in tudi mislijo na planet.”.
Trajnostni UX ni (le) modna muha, ampak gibanje in odnos, ki povezuje tehnologijo, etiko in trajnostno miselnost. Še nikoli ni bil boljši čas za razmislek o tem, kako lahko s svojimi spretnostmi prispevam k trajnejšemu in bolj odgovornemu digitalnemu svetu. Tudi UX je lahko “zelen”.
Tukaj je nekaj primerov produktov in podjetij, ki že razmišljajo trajnostno v digitalnem svetu ter utirajo pot za bolj zelen UX.
Ecosia je iskalnik, ki ob vsakem iskanju prispeva k sajenju dreves. Na platformi uporabniki brskajo po spletu, medtem ko Ecosia uporablja prihodke od oglasov za financiranje projektov obnove gozdov po svetu. Njihov dizajn je preprost, brez nepotrebnih funkcionalnosti, kar pripomore k hitrejšemu nalaganju in manjši porabi energije.
ecosia.org
Too Good To Go je aplikacija, ki uporabnikom omogoča, da za manjši znesek kupijo presežke hrane iz restavracij in trgovin, ki bi sicer končali v smeteh. Aplikacija je zasnovana tako, da uporabnikom hitro in enostavno omogoči dostop do ponudb v bližini, kar zmanjšuje porabo energije in podpira lokalne posle. Vse to z minimalnim ogljičnim odtisom.
toogoodtogo.com
Patagonia, sicer znana po svojih okolju prijaznih oblačilih, ima tudi odlične digitalne prakse. Na svoji spletni strani uporabnikom jasno kažejo vpliv njihovih nakupov na okolje, spodbujajo popravila oblačil in ponovno uporabo ter zmanjšujejo energetsko intenzivne funkcije na spletnem mestu. Tako podjetje gradi bolj trajnostno izkušnjo nakupovanja na spletu.
patagonia.com/repairs
The Ocean Cleanup uporablja splet in aplikacije za ozaveščanje in financiranje projektov, ki odstranjujejo plastiko iz oceanov. Njihova spletna stran je zasnovana učinkovito, z malo nepotrebne vizualne “teže”. Jasna, jedrnata sporočila in preprost dizajn uporabnikom omogočajo hitro razumevanje njihove misije in s tem manjšo porabo pasovne širine.
theoceancleanup.com
Wren je platforma, ki omogoča uporabnikom, da spremljajo in kompenzirajo svoj ogljični odtis. Digitalna izkušnja je enostavna, brez zapletenih animacij in dodatkov, kar znižuje ogljični odtis spletnega mesta. Njihov UX se osredotoča na hitro informiranje uporabnikov o projektih in transparentno prikazuje, kam gredo sredstva.
wren.co
OLIO omogoča deljenje presežne hrane in stvari, ki jih ljudje ne potrebujejo več, s sosedi. Njihova aplikacija je zasnovana tako, da uporabniki hitro in preprosto najdejo ali oddajo predmete, kar spodbuja krožno ekonomijo in zmanjšuje odpadke. S tem ne le pomagajo uporabnikom, temveč tudi zmanjšujejo količino odpadkov in emisij, povezanih s proizvodnjo novih izdelkov.
olioapp.com
Kot eden od ustanovnih članov nekoč vplivnega projekta Jabolko.org – Društvo Apple uporabnikov Slovenije, ni skrivnost, da sem (še vedno) navdušen nad Applovimi rešitvami. Njihova zavezanost trajnosti zajema vse faze razvoja in uporabe njihovih produktov. Apple se ne osredotoča le na elegantno oblikovanje, temveč tudi na dolgo življenjsko dobo in energijsko učinkovitost svojih naprav. Poleg tega nenehno zmanjšujejo ogljični odtis svojih strežnikov in spodbujajo recikliranje materialov, kar je ključno za zmanjšanje e-odpadkov.
apple.com/environment
Ta podjetja in produkti so dobri primeri trajnostne miselnosti v digitalnem oblikovanju. Uporabnikom ponujajo rešitev, ki ni le funkcionalna, ampak tudi okolju prijazna. In s tem dokazujejo, da lahko digitalni produkti služijo tako uporabnikom kot planetu.
Čeprav nas digitalni svet (pre)pogosto oddaljuje od narave, ima vsak klik, vsaka posodobitev in vsak dizajn neposreden vpliv na naš planet. Kot UX oblikovalci imamo moč in odgovornost, da ustvarjamo produkte, ki ne le izboljšajo življenja uporabnikov, ampak tudi ohranjajo naš svet za prihodnje generacije. Trajnost ni več le izbira. Je nujna potreba, ki jo moramo vključiti v vsak del našega dela.