Empatija in njena pomembnost v UX oblikovanju

Digitalizacija lahko, kljub dobrim posledicam na mnogih področjih, negativno vpliva na naše sposobnosti zaznavanja in razumevanja čustev ter potreb drugih. Prav zato empatija danes ni le redka, temveč ključna veščina v svetu UX oblikovanja, kjer je razumevanje uporabnikov osnova za ustvarjanje smiselnih in povezujočih rešitev.

Kaj je empatija?

Empatija je sposobnost razumeti in občutiti, kako drugi doživljajo določeno situacijo, ter se vživeti v njihove potrebe, frustracije in pričakovanja. V kontekstu UX oblikovanja pomeni globoko razumevanje uporabnikov, njihovih čustev, vedenja in tudi motivacij. Je kombinacija prirojenih sposobnosti in naučenih veščin, ki se razvijajo skozi izkušnje, okolje in vzgojo.

Vendar pa to, da se naučiš sočutja, ni isto kot “čutiti” empatijo do drugih ljudi. Kajti simpatija je pogosto lažja in enostavnejša, ker ne vključuje tolikšne osebne vpletenosti ali globokega razumevanja, kot ga empatija in ju zato v praksi pogosto nezavedno zamenjujemo.

Preprosto povedano, je simpatija čustvena reakcija “z distanco”, empatija pa je čustvena povezava.

Kakšne so prednosti empatije v UX oblikovanju?

Omogoča in pomaga nam ustvariti rešitve in pristope, ki odgovarjajo na resnične potrebe uporabnikov, ki jih zgolj s predvidevanji zelo težko odkrijemo oziroma jih ne. Namesto da se osredotočamo na lastne predpostavke, nas empatija vodi k raziskovanju resničnih izzivov in skrbi uporabnikov. Torej ne samo tistega, kar povedo ampak tudi tistega, kar uporabniki počnejo. Je temelj učinkovitega UX oblikovanja, ker presega ustvarjanje vizualno privlačnih vmesnikov in vključuje razumevanje in povezovanje z ljudmi, ki bodo izdelek uporabljali.

Kako empat vpliva na delovanje in povezovanje UX design ekipe?

Njegova sposobnost razumevanja čustev, potreb in pogleda drugih, spodbuja k boljšemu sodelovanju, učinkovitejšemu reševanju problemov in oblikovanju uporabniško osredotočenih rešitev. Pomaga pri razumevanju širše slike problema in rešitve, tudi z vključevanjem drugih ekip v podjetju. Krepi timsko dinamiko in spodbuja ustvarjalno razmišljanje z osredotočanjem na človeški vidik oblikovanja. Pomaga graditi kulturo razumevanja, sočutja in osredotočenosti na ljudi, kar je bistvo vsakega uspešnega UX projekta. Ima pa pri ustvarjanju rešitev edinstveno prednost, saj prinaša globoko človeško razumevanje in čustveno povezanost, ki ju umetna inteligenca težko posnema

Povzetek

Četudi je “empatija” pogosto zlorabljen buzzword, v resnici predstavlja zelo pomembno človeško vrednoto. Pravzaprav presega tudi pojem vrednote, saj je hkrati čustvena sposobnost in veščina. Je pa tudi nepogrešljivo orodje za gradnjo bolj povezanega, razumevajočega in uporabniku prijaznega sveta. Z njenim gojenjem ne oblikujemo le boljših uporabniških izkušenj, učinkovitejših izdelkov, temveč tudi bolj čustveno povezan in vključujoč svet. Zato, spodbujaj empatijo (foster empathy).